

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
Stock: 655
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33802
Ext.Price$0.33802
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33802 | $0.33802 |
| 10 | $0.30470 | $3.04700 |
| 50 | $0.27466 | $13.73300 |
| 100 | $0.24353 | $24.35300 |
| 500 | $0.21592 | $107.96000 |
| 1000 | $0.20924 | $209.24000 |
| 3000 | $0.20276 | $608.28000 |
| 5000 | $0.19345 | $967.25000 |
